BOŘISLAV - z daleka viditelnou dominantou staré slovanské obce Bořislavi je katolický kostel sv. Kateřiny. 

Místo, kde had prolézá lidskou lebkou: Na návsi pod římskokatolickou farou je k vidění barokní sousoší s bujnou náboženskou fantazií. Znázorňuje ukřižovaného Ježíše s Máří Magdalénou. Symbolickou, jinde nevídanou zvláštností je u jejich nohou ležící lebka s hadem. Lebka s hadem v hluboké minulosti vyvolávala spíše děs, než-li smíření s marným lidským osudem.

Sloup s Pietou - barokní pískovcový sloup na hranolovém soklu završený korintskou hlavicí a drobnou plastikou Bohosudovské Piety. Nachází se na původním místě při hlavní silnici. Pochází z roku 1720.

 

 

BÍLKA (2 km) - docela malá, dnes převážně rekreační obec, která má prastarý původ (první písemný doklad je z r. 1403.

Kaple sv. Václava - Původní kaple byla vystavěna v r. 1639. O sto let později byla nahrazena novější kaplí s věžičkou, která byla v 60. letech 20. století demolována. V r. 2000 zde byla postavena nová kaple. Je zasvěcena patronu českého národa a na jeho počest se každoročně na konci září konají Svatováclavské slavnosti.

Cesta přátelství - 14 sochařských objektů - 14 zastavení umístěných  v krajině, které vytvořili čeští a němečtí umělci. Projekt symbolizuje cestu přátelství, která má pomoci překonat historicky narušené česko - německé vztahy.

 

MILEŠOVKA (3 km) - královna Českého středohoří (837 m), je botanickou rezervací. Na vrcholu se nachází meteorologická observatoř s rozhlednou. Východ slunce z jejího vrcholu patří k nezapomenutelným romantickým dojmům. Za jasného počasí je odměnou jedinečný panoramatický pohled do krajiny a na hrady a zříceniny na výšinách kolem. Milešovka je největrnějším místem České republiky, bezvětří zde bývá v průměru jen 8 dní v roce. Ne náhodou její německý název zní "Donnersberg" ("Hromová hora"). Právě zde je zaznamenáváno nejvíce bouří na našem území.

 

Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče (6 km) - česká národní kulturní památka, ležící u obce Stadice. Skládá se z Královského pole a na něm vybudovaného pomníku Přemysla Oráče. Jedná se o historické místo, ze kterého byl podle legendy povolán Přemysl Oráč, zakladatel českého knížecího rodu Přemyslovců, na český knížecí stolec. Rozměry Královského pole sloužily ve středověku jako základ české polní míry.

HRAD KOSTOMLATY - Sukoslav (6 km) - Jedna z nejkrásnějších českých zřícenin, známá z natáčení pohádky "Nejkrásnější hádanka". První zmínka o hradu je z r. 1333, kdy jej jeho stavitelé prodávají, ale již v roce 1606 se uvádí jako pustý "že v něm žádný z lidí bydleti nemůže". Hrad je celoročně přístupný, o víkendech se o občerstvení unavených poutníků postará místní Občanské sdružení za záchranu hradu.

PORTA BOHEMICA, tedy Brána Čech (7 km) - se nazývá kaňonovité údolí Labe, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří.

Řeka Labe zde vytvořila velmi nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Nádherné panorama je možné vychutnat z řady míst. Na levém břehu je fascinující Labská vyhlídka od kostela sv. Barbory v Dubicích - protestantského kostela z roku 1579, který se tyčí na skalní plošině ve výšce 340 m n.m.

 

BARBORA (16 km) - nejkrásnější přírodní koupaliště v Česku. Umělé jezero se nachází v obci Oldřichov. Je rekreačním komplexem s možností rekreace, koupání i sportovního vyžití (písečná pláž, golfové hřiště, potápěčská základna, jachting, půjčovna loděk a skutrů ...). Vodní nádrž vznikla v 70. letech minulého století, zatopením povrchového lomu. Tato vodní plocha má rozlohu 65 hektarů a díky hloubce až 40 metrů je její voda celoročně křišťálově čistá.

Lanovka na Komáří vížku (17 km) - S délkou 2348 m se jedná o nejdelší  osobní visutou lanovou dráhu v České republice (bez mezistanice). Horní stanice Komáří vížka (či Komáří hůrka nebo Kněžiště) 806 m n. m, nabízí nádherný výhled do kraje. Je zde dostatek restaurací, značené turistické trasy a běžecké stopy, nedaleko lyžařský areál. 

Borečský vrch (10 km) - národní přírodní památka s naučnou stezkou. Zdejší geologická zvláštnost spočívá v tom, že celý vrch je protkán sítí malých skalních puklin, které ústí na jeho vrcholu. V zimě pak nastává velice zajímavý jev spočívající v tom, že kopec dole na úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, který pak prochází celou soustavou vnitřních puklin, zde se ohřívá od okolní horniny, a je podstatně teplejší vyfukován zpět do ovzduší nahoře na temeni kopce. V létě pak působí zcela opačný efekt. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Celý kopec tak funguje  jako obrovské přírodní tepelné čerpadlo.

ÚSTÍ nad LABEM (13 km) - deváté největší město České republiky, jehož historie sahá až do poloviny 11. století. Návštěvníka může zaujmout nakloněná kostelní věž s vychýlením ve špici téměř 2 metry. Výraznou dominantu na pravém břehu Labe tvoří upravená  zřícenina hradu Střekov na sto metrů vysoké znělcové skále. Nově zrekonstruovaný hrádek Větruše nabízí pohled na město a okolí z ptačí perspektivy. Návštěva ZOO která se rozkládá na ploše 30 ha na východním svahu Mariánské hory jistě potěší nejen malé milovníky zvířat. 

TEPLICE (10 km) - nabízejí návštěvníkům rekonstruovaný lázeňský komplex s celou řadou lázeňských domů, zrekonstruované Krušnohorské divadlo, nový plavecký areál se squashovými kurty, množství proslulých restaurací a kaváren. Teplice se mohou pochlubit i množstvím zajímavých památek - zámek vznikl v 16. století na zbytcích staršího románského kláštera, zámecké náměstí se sochařským skvostem morového sloupu od Matyáše B. Brauna, zámecký park v anglickém stylu. Ve městě se nachází několik významných kostelů. Neobvyklé výhledy se naskytnou z vrchu Doubravka na kterém se nachází zbytky hradu. Za návštěvu jistě stojí i botanická zahrada s novými skleníky o celkové ploše 2400 m² a hvězdárna s planetáriem.